مقالات و رویداد ها

صادرات 20 میلیون تن فولاد تا پایان سال

معاون وزیر صنعت در نشست تخصصی بخش معادن و صنایع معدنی استان زنجان که با محوریت بررسی مشکلات و چالش های پیش روی این حوزه برگزار شد، از تفویض اختیارات حوزه معادن به استان ها خبر داد و گفت: برای حمایت از صادرات فرآورده های معدنی، عوارض صادرات کنسانتره از 20 درصد به 12 درصد کاهش یافته است.

نشست تخصصی بخش معادن و صنایع معدنی استان زنجان با حضور معاون وزیر صنعت در بخش معدن و صنایع معدنی و با محوریت بررسی مشکلات و چالش های پیش روی این حوزه، در اتاق زنجان برگزار شد.

معاون وزیر صنعت در بخش معدن و صنایع معدنی در این جلسه با اشاره به اتفاق نظر و علاقه مندی وزرای پیشین و فعلی صنعت، معدن و تجارت برای تفویض اختیارات به استان ها، گفت: استان ها اشرافیت خوبی بر روی موضوع و مشکلات دارند و طرح و بررسی موضوعات در استان ها زمینه بررسی تخصصی تر آن را فراهم می کند.

جعفر سرقینی با اشاره به مشکلات بخش «گون» و معدن کاران در این زمینه گفت: این قانون مربوط به سال های دهه 70 بوده که اخیراً اجرایی شده است و در حال رایزنی و بررسی برای اصلاح اجرای این قانون هستیم.

وی با اشاره به اینکه مشکل دیگر با منابع طبیعی، قانون کیلومترمربع است، اظهار کرد: این مشکل در حالی است که معیار در منابع طبیعی هکتار بوده که این موضوع محل اختلاف است.

سرقینی در ادامه با بیان اینکه 10 میلیارد دلار صادرات معدن و محصولات معدنی در کشور اتفاق افتاده است، گفت: تا پایان سال جاری 11 میلیارد تن فولاد صادر می شود که رقم بسیار بالایی است.

وی ادامه داد: این میزان صادرات در حالی است که در سال های 1392 علاوه بر عدم صادرات، فولاد را به کشور وارد می کردیم.

معاون معدن و صنایع معدنی وزیر صنعت با اعلام این موضوع که 25 درصد صادرات غیرنفتی متعلق به معدن و مواد معدنی است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه بحث ارائه مواد معدنی در بورس حل شده است.

سرقینی با بیان اینکه امروز هفت شرکت روی برای صادرات معرفی شدند و برخی شرکت ها به دلیل عدم بازگشت ارز هنوز معرفی نشدند، تصریح کرد: توزیع خاک با عیارهای مختلف دور از عدالت نیست، باید فلز محتوا ملاک و اگر لازم بود، روش اصلاح شود.

معاون معدن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت از کاهش عوارض صادرات کنسانتره خبر داد و گفت: عوارض صادرات کنسانتره سرب و روی در کشور از 20 درصد به 12 درصد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه گمرک در این شرایط تحریم کارساز بوده است، گفت: به اندازه ای این اداره انعطاف پذیر بوده که همیشه آمادگی همکاری را دارند

سرقینی با بیان اینکه سال تولید ملی است و نمی توان اجازه داد، محصول تولیدی در داخل کشور وارد شود، گفت: موردی در مورد کیفیت کالای تولید داخلی وجود داشته باشد، اعلام شود تا به آن رسیدگی شود

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند*